تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۲ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۶:۲۶ ب.ظ
فاقددیدگاه

مطالبه گری ، از منطق تا جو زدگی!!!

آریا

 

 

بنا نداشته ام تا در خصوص بحث شهردار و شورای شهر زابل یادداشتی بنویسم چرا که جو شدید احساسی شکل گرفته منطق را به حاشیه رانده و هر صحبتی به ناچار در دو خاکریز خودی و غیرخودی تقسیم می گردد و مستلزم تندترین برخورد ها ، اتهامات و قضاوت ها خواهد بود ولی اتفاقات چند روز اخیر لازم به اشاره چند موضوع دارد.

  • شهردار اسبق زابل متهم به ۳۴ میلیارد اختلاس گردیده است و در حال حاضر این مسئله در سطح اتهام بوده است و لازم می باشد بنا به اخلاق و التزام به مذهب ، گناه کسی را از پیش به گردن نگیریم و بگذاریم تا پرونده در مرحله دادرسی مورد بررسی قرار گرفته شود و قاضی پرونده با شنیدن و دیدن مدارک و تمام زوایایی پنهان و آشکار ماجرا آنچه قضاوت صحیح می باشد را انجام بدهد چرا که قضاوت ما صرفا بر اساس شنیده ها و یک جانبه بوده و هیچ فردی از مدیر ضعیف و فاسد حمایت نخواهد کرد.
  • بعد از دستگیری شهردار زابل یکی از نمایندگان شورای شهر زابل مدعی اطلاع از این ماجرا گردیده و این خود عذری بدتر از گناه می باشد که به چه دلیل با وجود اطلاع هیچگونه اقدامی انجام نداده است و امروز لب به سخن گشوده و مدعیان انحلال این شورای شک نداشته باشند مجدد این نماینده شورای شهر زابل در انتخابات آینده رای خواهد آورد پس مسئله با انحلال شورای حل نخواهد شد.
  • در روزهای اخیر فرماندار شهر زابل برای اولین بار مجوز برپایی تحصن در شهر زابل را صادر نمودند که جای بسی خوشحالی و تقدیر به همراه دارد و امیدواریم این مجوزها در آینده برای همه جریانات و تفکر های سیاسی و اجتماعی صادر بگردد و صرفا مختص به یک جریان با اهداف خاصی نباشد چرا که با دادن این مجوز تعداد افراد مخالف شورای شهر زابل را به نمایش عموم در آمد و نهایت تعداد افرادی که برای این تجمع قانونی حاضر شدند به همراه کسانی که نه به جهت مخالفت بلکه تماشا این تجمع آمده اند حداکثر از ۱۰۰ نفر تجاوز نمی نمود و سوال اینجاست این تعداد افراد چند درصد رای دهندگان به شورای شهر زابل می باشد؟شاید افراد بسیاری در زابل گلایه از شورای شهر داشته باشند ولی در صورت داشتن خواسته انحلال باید در این تجمع دیده می شدندو این رای اعتماد مجددی به این شورای می باشد و فرماندار محترم زابل باید بدین قائل دوستان معترض پایان بدهند.
  • ایجاد فضای احساسی در مسائل مهم روز یک منطقه متاسفانه منتج به از بین رفتن عقلانیت می گردد و در این فضا هر کس تند تر عمل نماید قهرمان ملی محسوب می گردد و متاسفانه در این مسئله هیچگونه مدیریتی برای توجه به منطق و دوری از رفتارهای احساسی صورت نپذیرفت بالا رفتن از دیوار شورای شهر زابل و گل گرفتن درب شورای شهر و تابلو شورای شهر نمونه ای از این فضای احساسی عاری از منطق بود چرا که خوب یا بد ، عملکرد مثبت یا منفی ، خواسته مردمی یا خواسته شخصی ، . . . شورای شهر زابل ماحصل رای اکثریت مردم سیستان می باشد و انجام این رفتارهای خارج از عرف و منطق ، توهینی نسبت به رای مردم می باشد و فرمانداری همانطور که با تجمع مسالمت آمیز موافقت نموده است باید نسبت به این رفتارهای خارج از عرف ناشی از جو زدگی برپا کنندگان تجمع را مورد توضیح و بازخواست قرار بدهد
  • مبارزه با انتخابات های مبتنی بر قوم گرایی صرفا یک درمان دارد و آن فعال سازی تفکر حزبی به جای تفکر قومی می باشد چرا در صورت عملکرد ضعیف یک مدیر حزبی ، مجموعه حزب که حامی اصلی آن مدیر در کسب کرسی بوده است به جهت تداوم حضور سیاسی منتج به کنار گذاشتن آن مدیر خواهد بود ولی تفکر قومی به هیچ عنوان مدیر با روابط نسبی و سببی خود را نمی تواند کنار بگذارد و حتی با ضعف مدیر قومی حاضر به حفظ فرد خواهد بود سیستان ضربه خورده از نگاه قومی بوده و نه نگاه حزبی و سیاسی و نباید به سبب سیاست زدگی با این مسئله مبارزه نمود چرا که سیاست به خودی خود آسیب محسوب نمی شود.
  • در پایان روی صحبت خود را با مردم شریف سیستان دارم مردمی که این روزها نظاره این مسائل هستند اگر حرکتی مردمی و فارغ از قصد و غرض های شخصی بوده باشد بی شک وظیفه همه هست تا از بیداری اذهان استقبال نماییم ولی سوال اینجاست برخی از دوستان امروز این جریانات در سال گذشته به اعتراض مدیر اداره اب و فاضلاب زابل دست به تحصن زدند و مدیر مجموعه عوض گردید آیا همه مسائل اداره اب و فاضلاب زابل از ان روز حل گردیده ؟ شاید در آن اعتراض سخن از حمایت از مردم بود ولی هدف چیزی دیگر دنبال می گردید اگر شهردار مد نظر این دوستان بر سرکار بیایید و این مسئله پیش می آمد ایا باز هم اینگونه عمل می نمودند آیا تنها مدیریت ضعیف حاکم در منطقه سیستان به شهرداری و شورای شهر خلاصه می گردد؟ و در پایان برای درک بهتر صحبت هایم از این تفصیل خواندن کتاب “قلعه حیوانات” نوشته جورج اورول را پیشنهاد می کنم.

پاینده باشید

آریا نوری

دیدگاه خود را به ما بگویید.