تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۶:۳۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

مطالبه ای که بخاطر اوسط هاشمی فراموش شد

آریا

همواره از اینکه مردم شریف سیستان و بلوچستان نسبت به برخی اجحاف هایی که در اثر سو مدیریت سکوت می کنند ناراحت بودم که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فضای رسانه ای دو قطبی ایجاد گردید و صحبت از مطالبه و مطالبه گری در جامعه رنگ و روی دیگر به خود گرفت شاید در ابتدا از این تغییر خوشحال بوده ولی با گذشت زمان زوایایی در سو استفاده از این واژه برایم آشکار گردید که نشان از این داشت حرکت های صورت گرفته شاید صورتی از مطالبه گری بود ولی برخی افراد تاثیرگذار در ایجاد این دسته جریانات به هیچ عنوان بدنبال مطالبه گری نبوده و اهداف خاص خود را با ایجاد فشار به اشخاص دنبال می نماید.

بیش از یک سال گذشته اعتراضاتی به مدیر اداره اب و فاضلاب زابل صورت پذیرفت که بعد از مدتی تغییرات در مدیریت این اداره شکل گرفت و مدیری دیگر به مسند این اداره منصوب گردید و به تبع آن اعتراضات به مشکلات اب و فاضلاب شهری منطقه سیستان رو به سکوت رفت ولی آیا تمام مسائل با این تغییر در حوزه شهر زابل تمام گردید و گلستان غایی بعد از این تغییر صورت پذیرفت ؟ جواب بی شک خیر خواهد بود ولی سوال اینجاست حال این مطالبه گران کجا هستند؟!!!

بعد از شکست برخی از چهره ها در شورای شهر و همچنین شکست شخصی که یکی از گزینه های شهرداری زابل بود عده ای مجدد رخت مطالبه گری بر تن کردند و مجددا معترض گردیدند که سیستان نابود شد و یکی از پارک های شهر زابل با خاک یکسان گردید ولی رهبران این مطالبه گری زمانی که شهردار پیشین شهر زابل با لودر و تجهیزات شهرداری ایستگاه تاکسی های برون شهری را به روش دور از عقلایی به بهانه ساخت ماکتی که ردیف بودجه ای نداشت تخریب نمود کجا تشریف داشته اند چرا فریاد واسلاما سر ندادند؟!!!و امروز با مجوزی قانونی تلاش به ایجاد تجمع نمودند و با حمایت برخی دستگاهها این تجمع صورت پذیرفت و حتی با حرکاتی دور از احترام به نهاد شورای شهر و منتخب مردم سیستان اقدام به رفتارهای احساسی داشته اند ولی حتی کسی از مجریان این تجمع سوال ننمود که براساس کدام قسمت از مجوز به خود اجازه بالا رفتن از دیوار ساختمان شورای شهر و اقدام به گل گرفتن درب این شورا نموده اید؟

در سال ۹۶ برای تجمعی با مجوز از فرمانداری شهر زابل با عنوان فراخوانی برای حامیان دکتر روحانی صورت پذیرفت از یادم نمی رود یکی از مسئولین شهری با اطلاع و آگاهی از این مجوز تمامی تلاش خود را برای بر هم زدن این تجمع نمودند و موفق نیز بودند و حتی یکی از نیروهای آن فرد در جواب بنده گفتند :”من نمیدونم مجوز دارد یا نه ، آقای …. گفته است که اینجا نباید تجمعی شکل بگیرد” و جالب بدین جاست که این فرد امروز از تجمعات علیه شورای شهر یا اداره اب و فاضلاب زابل حمایت قاطعی دارد.

از خاطر نمی رود در روند تصویب منطقه ازاد تجاری و اقتصادی شهر زابل توسط هیئت دولت ، مطالبه گر هایی پدید آمدند که بمب های ساعتی در سایت خود کار می گذاشتند و بعد از تصویب و انجام وعده توسط دولت و نماینده دولت در استان به سکوت فرو رفته بودند و یا در جریان خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان چه هجمه هایی به استاندار وقت اعمال نمودند ولی امروز که وعده گازرسانی به زابل هنوز یک متر آن نیز اجرا نگردیده و مهر ۹۷ نیز فرا رسید در سکوت می باشند؟!!!علت فراموشی این مطالبه چیز نیست جز نبود اوسط هاشمی و بودن دانیال محبی در مسند استانداری سیستان و بلوچستان.

چرا باید دانیال محبی به جهت احقاق وعده رئیس جمهور در انتقال خط گاز از زاهدان به زابل را تحت فشار گذاشت هنگامی که دانیال محبی تمام اخلاص خود را به جریان جبهه پایداری و تندروها استان ثابت نموده است.

چرا باید از دانیال محبی مطالبه داشت هنگامی که با تمام توان خود مدیران موفق و حامی دولت را حذف نمود و مخالفین دولت را در بالاترین مناصب دولت انتصاب نمود؟

از نگاه برخی مطالبه گران امروز ، مطالبه خوب هست ولی بستگی دارد از چه کسی مطالبه بنماییم؟!!! مردم صرفا از نگاه این طیف چیزی جز وسیله برای رسیدن به هدف نیست.

بی شک وجود اذهان آگاه و مطالبه گر یکی از مهمترین عوامل توسعه هر شهری خواهد بود چرا که مدیران را موظف به پاسخگویی در قبال جامعه می نماید ولی یکی از آسیب هایی که جریان مطالبه گری با خود به همراه دارد جهت گیری و سو گیری های عامدانه برخی چهره های پشت پرده می باشد چهره هایی که چون نتوانسته اند در انتخاب اعضای شورای شهر بعنوان شهردار رای اعتماد بگیرند با تلاش های فراوان این تسویه حساب را با شورای شهر به راه می اندازد و در شعارها از خود بعنوان خادمی بی منت و بی ادعا یاد می کند.کسانی که با بکارگیری همه توان خود متاسفانه از مردم نه بزرگی برای انتخابات ۹۶ گرفته اند و هر مدیری که موفقتر باشد با چالش مطالبه گری روبه رو می نمایند و هر مدیری که ناتوانتر و ضعیفتر باشد در سکوت به سر می برند.

با امید به استانی آباد و رو به توسعه

آریا نوری

مدیرمسئول سایت اصلاحات شرق

دیدگاه خود را به ما بگویید.