تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ دی ۹۷.::. ساعت : ۶:۱۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

حادثه اتش سوزی مدرسه ای در زاهدان /از شعار تا راهکار

45

بازنشر یادداشت آریا نوری در سایت سازمان معلمان کشور : روز سه شنبه دبستانی در آتش سوخت و سه دانش آموز این مدرسه بعد از انتقال به بیمارستان به دلیل درصد سوختگی بالا جان خود را از دست دادند این حادثه تا به حدی تلخ بود که روح و ذهن همه ایرانیان را جریحه دار نمود و در این میان برخی جریانات به جهت استفاده از این احساسات جریحه دار شده سعی در بهره برداری های سیاسی خود برخواستند و با شعارهای تند خواستار برکناری مدیرانی شدند که با جریانات سیاسی این قشر همراه نبوده اند.

این حادثه تلخ اتفاق افتاد و بی شک کسی نمی تواند نسبت به این مسئله بی تفاوت باشد و روحش نسبت بدین مسئله جریحه دار نشده باشد ولی آیا با حذف یک یا دو مدیر و یا حتی وزیر ، مسئله به کلی تمام می شود و اتفاق دیگری در کمین نیست؟!!!

بنده در منطقه سیستان به مدت دو سال مدیر هنرستان بوده ام و هر دو سوی این اتفاق را دیده ام و می توانم درک کنم. ولی حل این مسئله با تعویض مدیران برطرف نخواهد شد استفاده از بخاری های نفتی در منطقه سیستان و بلوچستان برای فصل زمستان امری جاری و عادی می باشد چرا که چاره ای جز این نیست و به هر میزان که سطح و ضریب ایمنی را بالا ببریم و مسائل ایمنی را رعایت کرده باشیم ولی باز هم این خطر و تکرار این حادثه در کمین می باشد چرا که چاره ای دیگر به جز استفاده از نفت در کلاس های درس این استان برای گرمایش وجود ندارد.

گاز توسط دولت تدبیر و امید و در اسفند ۹۵ به شهر زاهدان رسید ولی پروسه لوله کشی گاز به منازل و ساختمانها نیازمند زمان بیشتری می باشد حتی با وجود عدم گاز کشی در استان استفاده از سیستم گرمایشی مبتنی بر برق نیز راه حل امکان پذیر و فوری دیگری می باشد ولی همه راه حل ها و ایده ها امکان اجرایی شدن ندارد چرا که آیا مدرسه ای در این استان وجود دارد که سرانه چند سال آموزشگاه به اندازه راه اندازی شبکه گرمایشی شوفاژ باشد؟

انجام هر اقدامی عملی و قدم مثبتی برای حل این مسئله در مدارس استان نیازمند تزریق سرانه و پول جهت تجهیز مدارس و سازمان آموزش و پرورش می باشد.هنگامی که مدارس و صدالبته خود اداره آموزش و پرورش یک شهرستان استان سیستان و بلوچستان به دلیل نداشتن بودجه از طرف اداره برق ، با قطع برق روبه رو می گردد چگونه می توان به دنبال کم کردن این دسته اتفاقات و اجرای اینگونه طرح ها جهت کم کردن خطرات در کلاس درس بود و انتظار داشت تا این مسئله برای همیشه خاتمه پیدا نماید وتا زمانی که اولین و ابتدایی ترین گام (تامین سرانه مدارس و منابع مالی) در این راستا برداشته نشود باید منتظر تکرار حوادث ناگوار از این دسته بود و دانش آموزان زیادی از جنس دختران شین آباد در آینده به وجود خواهند آمد.

چرا در این کشور هزینه مصرفی آب و برق برخی نهاد ها و دستگاهها بصورت رایگان باشد ولی مدارس کشور که با نبود هیچ سرانه ای اداره می شود شامل نگردد؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی که برای این مسئله به تاخت و تاز مدیران دولتی پرداخته اند تاملی از نقش خود در این مسئله نموده اند؟ آیا این دسته مسائل با استیضاح وزیر یا برکناری وزیر حل می گردد؟ مدارس زیادی که توان خرید حتی بخاری های نفتی جدید و تعویض بخاری های مستعمل و قدیمی ندارند چگونه باید با بروز این دسته حوادث مقابله کنند؟بی شک رعایت و دقت بیشتر موارد ایمنی مهم بوده ولی در محیطی که دانش آموز با سطح آگاهی پایین و سطح فعالیت بالایی حضور دارند ، بروز این دسته خطرات کم نمی باشد.

سخن کوتاه: داغ این اتفاق بر قلب همه مردمان ایران تا همیشه خواهد بود ولی این مسئله هر لحظه و در هر مدرسه ای از این استان در کمین می باشد و تا هنگامی که نگاه مسئولین و تصمیم گیران کشور به حوزه اموزش و پرورش نگاهی مصرفی باشد و حاضر به هزینه و اختصاص بخش قابل توجهی از بودجه کشور در این حوزه نداشته باشند نباید امید به حل مسئله بصورت جدی داشته باشیم و هرگز نباید با استیضاح وزیر و یا برکناری مدیر دلخوش به حل مسئله بود چرا که زمان نشان داده است که اقداماتی از قبیل استیضاح وزیر یا برکناری مدیر چیزی جز یک شانتاژ خبری جهت سلب مسئولیت از نمایندگان بیش نبوده است.

با امید به حل مسائل در حوزه آموزش و پرورش کشور

آریا نوری

فعال سیاسی اصلاح طلب استان سیستان و بلوچستان

دیدگاه خود را به ما بگویید.