تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ اسفند ۹۷.::. ساعت : ۷:۴۶ ب.ظ
فاقددیدگاه

کنکاشی درباره استدلال مخالفان تقسیم استان سيستان و بلوچستان!!!

download

علي اصغر افتاده مشاور رسانه اي استاندار در کانال سلام نوشت:

با نگاهی به توییت ها و مطالب فعالان خوانده بلوچ خارج نشین و استدلال آنها و مخالفتشان با طرح پیشنهاد تقسیم استان در ۲۴ ساعته گذشته و کنکاش محتوایی مطالب ؛آدمی متوجه می شود که عمق کینه و نفرت موجود در ذهن این به اصطلاح فعالان باعث شده است که در مطالبشان استدلال قوی و محکمه پسندی دیده نشود.
متاسفانه نوع لحن و بیان دیدگاه ها به قدری نفرت پراکنه است که حتی برخی از استدلال های منطقی نیز قابل شنیدن و دیدن نباشد!و مطمئنا ادامه این نوع گفتمان نه تنها هیچ فایده ای نخواهد داشت بلکه بزعم آنها باعث ایجاد بدبینی و نفرت بیشتر می شود!
به عنوان یک شهروند ایرانی که چند سالی است که در جوار مردمان شریف و قابل احترام بلوچستان زندگی کرده ام و به آن نیز افتخار می کنم و همیشه نیز مدافع آنان بوده و هستم ،اما باید اعتراف کنم نوع گفتمان موجود فعالان خارج نشین بسیار تنفر آفرین است.
بگذارید اینطور به ماجرا نگاه کنیم همه ما از افراط و تفریط ها به شدت بیزار هستیم و منتقد آن ،به هیچوجه نیز حاضر پذیرش به تکرار این شیوه گفتمان و مدیریت نخواهیم بود چراکه امروز به خوبی نتایج تلخ این افراط ها و تفریط ها را دیده ایم!
لذا توصیه دوستان و برادرانه من به همه فعالان بلوچ و هموطن این است که بدانیم نخستین گام برای همزیستی جمعی اعتماد و احترام است که در گفتار و بیان دغدغه کاملا قابل لمس است ،لذا هر نوع بیان و گفتمانی که در آن توهین ،افترا ،تفریط و افراط باشد خلاف منافع همه ماست،هویت همه ما در ایران خلاصه شده است و هویت ایران نیز از فرهنگ و آیین و هویت های اقوام و مذاهب مختلف قوام یافته است !و هر تفکری که بخواهد ایرانیت و قومیت ها و مذاهب را در مقابل یکدیگر قرار دهد مطئمن در جبهه دشمن مشترک همه ایرانیان قرار گرفته است!
اما اظهارات مطرح شده استاندار در جمع اصحاب رسانه در خصوص اهمیت و یا ضرورت طرح تقسیم استان پر واضح است که این اظهارات مورد نقد و بررسی کارشناسان قرار گیرد و همچنانکه ایشان خط فکری و شیوه استدلال خود را ارایه کرده است،دیگران نیز بایستی استدلال های خود را بیان کنند.
همچنانکه در همین استان عده ای در گذشته نه چندان دور مخالف تقسیم استان و امروز موافق و دقیقا برعکس عده ای دیگر در گذشته موافق تقسیم و امروز مخالف تقسیم…پرواضح است که چه بسا نه استدلال های دیروزشان درست بوده و نه استدلال های امروز بلکه آنچه قابل استناد است این است که برداشت این موافقان و مخالفان دیروز و امروز نه بر اساس رویکردهای راهبردی و برنامه ای و توجه عمیق به چرایی عدم توسعه یافتگی استان است بلکه بیشتر احتمالا به منافع فردی و یا گروهی و … مرتبط است.
با این حال به نظر بهترین راه برای رسیدن به هدف مطلوب و متعالی که همان توسعه و رفاه و آبادانی استان و رسیدن به شاخص های متوسط کشوری است ایجاد فضا و بستر گفتگو و گفتمان اصلاحی و کارشناسی است که بایستی از سوی همه بازیگران استان مورد توجه قرار گیرد.
وگرنه با گفتمان سیاه یا سفید و بدون پرداختن به چرایی عدم توسعه یافتگی و ارتباط آن با دیگر حوزه های اداری و ساختاری و اعلام وامصیبتا و … تنها به ادامه استمرار وضع موجود که مطلوب هیچ گروه و جریانی نیست مگر طالبان وضع موجود ختم خواهد شد و پهناورترین استان کشور همچنان در انتهای جدول شاخص های توسعه ای و محرومیت قرار خواهد داشت!

دیدگاه خود را به ما بگویید.