تاریخ انتشار :پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۹۸.::. ساعت : ۴:۳۶ ق.ظ
فاقددیدگاه

نقد عملکرد بهزیستی در نامه ای از سلطانعلی عابدی به استاندار سیستان و بلوچستان

photo5976722686790969433

استاندار محترم استان سیستان و بلوچستان
با سلام
نقش مهم اداره کل بهزیستی استان و ناکارآمدی نهادهای دولتی و خصوصی زیر مجموعه آن، به قدری چشمگیر بوده که به سهولت نمیتوان از این مهم صرف نظر نمود. درمان و پیشگیری دو هدف اصلی بهزیستی در سالم سازی جامعه و برون رفت از انواع نابسامانی ها و بزه های اجتماعی ست تا یک جامعه عاری از هرگونه تهدیدات اجتماعی داشته باشیم که زیست سالم و امنیت روانی را متزلزل می سازد. به کارگیری شیوه های منسوخ و ناکارآمد در مواجهه با معضلات اجتماعی، علاوه بر اینکه موجب کاهش آسیب ها نمی شود بلکه بر سیر افزایش تصاعدی آن می افزاید.
دختران و پسرانی که به دلیل اعتیاد خانواده با پیگیری بهزیستی و حکم قانون تحت پوشش و سرپرستی بهزیستی قرار می‌گیرند متاسفانه در برخی موارد با رویدادهای اسفناکی مواجه می شوند که سایه شوم و تاثیرات مخرب شخصیتی آن تا پایان زندگی در خاطر آنها باقی می ماند.اتفاقات و رخدادهای هولناکی که به دلیل پنهانکاری و فضای بسته ی بهزیستی هیچگاه رسانه ای نمی شوند قلب هر انسان منصفی را به درد می آورد.
کودکانی که به امید یک زندگی بهتر وبا هدف آموزش و تربیت متفاوت از خانواده هایشان جدا می شوند، به دلیل سیستم ناکارآمد و عدم نظارت مناسب در برخی موارد گرفتار هوسرانی هوسرانان و در بیشتر مواقع سیستم ناکارآمد آموزشی، آنها را از هدف تعریف شده برای بهزیستی دور می سازد. وجود انواع شکنجه ها در کمپ های ترک اعتیاد باعث شده تا بیمارانی که گرفتار معضل اعتیاد شده اند، علاوه بر اینکه از درمان ناامید شده با عقده های ناشی از کج رفتاری، به قصد انتقام راهی کوچه و خیابان ها می شوند.
بهبود شرایط موجود نیاز به بهره گیری از افراد با تجربه و متخصص دارد که متاسفانه به دلیل حذف برخی از این افراد از بدنه ی سیستم اداری، بر ناکارآمدی آن افزوده شده است. آسیب دیدگان جسمی و روحی که به انحائ مختلف تحت پوشش دراز مدت یا درمان موقتی بهزیستی قرار می گیرند نیازمند خدمات بهینه، به روز و بهسازی کامل هستند و جامعه توقع اصلاح و درمان آنها را دارد تا همه در محیطی امن و مسالمت آمیز در یکدیگر به حیات خویش ادامه دهیم.
برای درمان و پیشگیری بسیاری از آسیب ها و رخدادهای اسفناک اجتماعی، میبایست از اندیشه های مختلف و اندیشمندان مرتبط با این حوزه و بالاخص رسانه ها و روزنامه نگارانی که دغدغه اجتماعی و حذف بزه و تفکر بزهکاری از سطوح مختلف جامعه را دارند بهره جست. تهدید روزنامه نگاران و روحیه عدم نقد پذیری مدیریت بهزیستی راه هرگونه تعامل، مشورت و همفکری و رسیدن به شیوه های مدرن مدیریتی جهت سرپرستی ایتام، درمان آسیب دیدگان و پیشگیری از انواع آسیب های مهم اجتماعی را از بین می برد.

سلطانعلی عابدی
نویسنده، فیلمساز و مدرس سینما

دیدگاه خود را به ما بگویید.